„Carpe diem”, czyli jak żyć chwilą.

Z pewnością nieraz słyszałeś wyrażenie „Carpe diem”, czyli „chwytaj dzień”, ale co ono tak naprawdę oznacza? Mówi się, że aby być szczęśliwym, musimy żyć teraźniejszością, ale nie zawsze jest to łatwe.

Nie zamartwiaj się.

Mamy tendencję do ciągłego zamartwiania się przeszłością i najbliższą przyszłością, co jest logiczne i niemożliwe do uniknięcia. To, co możemy osiągnąć, to cieszyć się każdą chwilą, bardziej pozytywnie oceniać codzienne czynności i starać się nie przewidywać przyszłych wydarzeń.

Jeśli przez całe życie będziemy myśleć o tym, co się wydarzyło lub wydarzy, nie będziemy żyć intensywnie, co jest istotą zasady „Carpe diem”. Brzmi to banalnie, ale to prawda. Musimy nauczyć się patrzeć na teraźniejszość z bardziej spontanicznego punktu widzenia, bez ciągłego zastanawiania się nad konsekwencjami naszych działań. W ten sposób będziemy czuć się pełniejsi i spokojniejsi o wszystko, co dzieje się wokół nas.

Drobne radości.

Kluczem do osiągnięcia takiej postawy i prawdziwej umiejętności życia chwilą jest zauważanie tego, co życie ma do zaoferowania. Mamy tendencję do szybkiego przemieszczania się po świecie, do wypełniania tylko naszych obowiązków, bez zatrzymywania się, by cieszyć się drobiazgami codziennego życia. Jest to trudne, bo często nie możemy sobie pozwolić na czas wolny, ale musimy podjąć wysiłek, aby dostrzec to, co piękne. Spacer po pracy, posiłek z przyjaciółmi, plany na weekend itd.

W związku z tym zaleca się, abyśmy poświęcili chwilę uwagi doznaniom, jakie oferuje nam nasze otoczenie. Powinniśmy poświęcić więcej uwagi naszym zmysłom, zwracając uwagę na różne dźwięki wokół nas, słuchając relaksującej muzyki, oddychając powoli, podziwiając piękne rzeczy. Powinniśmy używać wszystkich zmysłów, aby cieszyć się życiem.

Skoncentruj się na tym, co tu i teraz.

Kolejnym kluczem jest koncentrowanie się przez cały czas na tym, co robimy, bez myślenia o wszystkich sprawach, które mamy w toku. Jest to skomplikowane zadanie, ponieważ na wykonanie wielu rzeczy zawsze mamy niewiele czasu. Wymaga to wiele wysiłku, ale gdy już nam się to uda, zobaczymy, że nasze wyniki są lepsze.

Z drugiej strony, najlepszym sposobem na życie chwilą, o którym mówi hasło „Carpe diem”, jest angażowanie się w stymulujące i zabawne zajęcia oraz przeżywanie nowych doświadczeń. Możemy zająć się nowym hobby, takim jak majsterkowanie, gotowanie czy rysowanie. Jeszcze lepiej jest, gdy hobby to obejmuje ćwiczenia fizyczne, ponieważ sport pomaga nam uwolnić się od stresu i odciąć od problemów.

Nie daj się rutynie.

We wszystkich tych celach bardzo pomocne będzie wprowadzenie codziennej rutyny, w której znajdą się małe chwile relaksu. Na przykład pierwsze pięć minut rano można poświęcić na rozciąganie się i głębokie oddychanie, co pozwoli nam rozpocząć dzień z dobrym samopoczuciem.

Wdzięczność to podstawa.

Pozytywne nastawienie jest w tym wszystkim niezbędne. Tylko wtedy, gdy jesteśmy wdzięczni za to, co mamy, możemy się tym cieszyć. Musimy doceniać znaczenie drobnych szczegółów, które oferuje nam dzień: słodycz, uśmiech, piosenka, zdjęcie, pamiątka. Jest wiele powodów, które mogą wywołać uśmiech w ciągu dnia, a naszym zadaniem jest jak najlepsze ich wykorzystanie.