Jak poradzić sobie z lękiem?

Pandemia koronawirusa, inwazja Rosji na Ukrainę… wielu z nas z niepokojem obserwuje sytuację na świecie. Odczuwamy strach i lęk, bo nie wiemy, jak będzie wyglądać jutrzejsza rzeczywistość. Jak poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami?

Przede wszystkim, nie ulegajmy panice. Po drugie, z ostrożnością  serwujmy sobie informacje, jakie do nas docierają. Zalew informacyjny potrafi przytłoczyć nawet najsilniejsze jednostki.  Po trzecie, koncentrujmy uwagę na teraźniejszości oraz swoim działaniu, skupiajmy się na możliwościach, jakie mamy w obecnej chwili. Zróbmy coś dobrego dla siebie i dla swoich bliskich, albo również dla tych, którzy potrzebują pomocy, bo są w dużej gorszej sytuacji niż my. Nasza dobroczynność nie tylko przyniesie pozytywne efekty dla innych, ale także wzmocni nasze poczucie sprawczości. 

Jeśli czujemy się przytłoczeni, porozmawiajmy z kimś, kto nas wysłucha i wesprze, może to być członek rodziny, przyjaciel, psycholog, psychiatra lub terapeuta. To ważne, żeby sobie uświadomić, że emocje, które się w nas pojawiły, są całkowicie normalne w sytuacji poczucia zagrożenia,  ale również — że tak, jak każde emocje, kiedyś przeminą. Dbajmy o siebie i swoje zdrowie psychiczne!